[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:CS] [cle1: SECONDES Lang:CS]

NOVÝ CITROËN BERLINGO VAN: KOMFORT TECHNOLOGICKÉHO UŽITKOVÉHO VOZU VHODNÉHO DO KAŽDÉ SITUACE!

Legendární užitkový vůz Citroën Berlingo určený pro profesionální zákazníky, který byl na trh uveden v roce 1996 a vyrobilo se ho více než 1,5 milionů kusů, přenechává místo své třetí generaci pojmenované Berlingo Van. Podobně jako osobní verze představuje i Nový Berlingo Van generační skok z hlediska stylu a vybavení. Robustní vůz, který je plně v souladu s identitou značky, posiluje nabídku komfortních funkcí a modularity. Je koncipován na míru tak, aby se mohl uzpůsobit všem profesním potřebám. Existuje ve dvou délkách L1 a L2 a očekáváním svých zákazníků vychází vstříc tím, že si mohou vybrat mezi dvěma úpravami označovanými „Worker“ a „Driver“, které se liší svou filozofií a využitím, světlou výškou, úrovní vybavení a ochrany. Vůz nabízí velký nákladový prostor, snadný přístup a různé konfigurace interiéru díky kabině Extenso® nebo variantě polokombi Je tak ideálním partnerem všech profesí. Nový Citroën Berlingo Van využívá novou platformu zlepšující jeho ovladatelnost, komfort a bezpečnost. Mění zažité principy užitkových vozů, neboť nabízí 20 podpůrných prvků řízení a 4 technologie mobilního připojení, dále motory nejnovější generace, jako je nový dieselový motor 1.5 BlueHDi, benzínový motor 1.2 PureTech nebo automatická osmistupňová převodovka EAT8. Nový Berlingo Van bude uveden na trh na konci roku 2018.

Nové Berlingo OV (osobní vůz) se dostává do prodejen letos na podzim, současně značka Citroën dnes představila třetí generaci užitkové verze vozu Berlingo určeného pro profesionály pojmenované Nové Berlingo Van. Na trhu s užitkovými vozy získal Citroën v roce 2017 v Evropě 9,7% podíl, což s více než 72 000 prodaných vozů znamená druhé místo. Toto postavení podtrhuje fakt, že Citroën v segmentu malých dodávek vždy razil cestu. Přivedl sem výrazné legendární vozy 2CV, C15, Berlingo, ale také první dieselový vůz, první nákladovou „buňku“ integrovanou do vozidla a jako první i tři přední místa. Nové Berlingo Van navazuje na tento bohatý historický odkaz a představuje novou, modernější verzi bestselleru značky.

Citroën Berlingo je významným představitelem svého segmentu, který se v průběhu času dokázal inovovat. Od začátku se ho ve světě vyrobilo více než 1,5 milionu kusů, z toho více než 1,3 milionů v Evropě a více než 470 000 ve Francii. Tento neopomenutelný model dokonce zažil v roce 2017 ve Francii rekordní rok s více než 27 000 novými registracemi, což znamená nárůst o 4 % oproti roku 2016. Do dnešního dne letos dosáhl 8 000 registrací, což v prvním čtvrtletí roku 2018 představuje nárůst o 25 %. Berlingo samo o sobě představuje 40 % nových registrací lehkých užitkových vozidel Citroën a je tedy nejprodávanějším LUV značky. Nové Berlingo Van hodlá v této úspěšné cestě pokračovat i s touto třetí generací, která se na trh dostane na konci roku 2018.

 

 

01 - LEGENDÁRNÍ MODEL S VÝRAZNOU A MODERNÍ OSOBNOSTÍ

Citroën: vynálezce tvaru vozu se zabudovanou nákladovou buňkou
Ve společnosti Citroën začíná příběh dodávek v polovině 20. století. Berlingo je jedním z modelů dlouhé linie, která má svůj prvopočátek v roce 1950, kdy byla představena slavná dodávka 2 CV Fourgonnette, 100% užitková verze legendárního vozu 2 CV. Malá kompaktní dodávka tehdy poprvé nabídla všechny výhody praktického a úsporného automobilu, který se ve své kategorii dočkal obrovského úspěchu. Průkopnický model, který je dnes po celém světě vyhledáván sběrateli, zůstane zapsán v historii jako první sériová dodávka s předním pohonem. Výroba trvala od března 1951 do března 1978, celkem šlo o 1 246 335 kusů, takže jde opravdu o legendární model.

V roce 1978 nahradil dodávku 2 CV Fourgonnette model Acadiane. Šlo o přepracovaný předchozí model, který převzal přední část od vozu Dyane. Během 9 let se vyrobilo celkem 235 393 kusů.

Ke skutečnému zlomu došlo v 80. letech, kdy se objevil nový vůz: Citroën C15. Po malých dvouválcových motorech vozů 2 CV a Acadiane byl nový model, který přišel na trh v roce 1984, vybaven čtyřválcovým vodou chlazeným motorem. Tento legendární vůz odvozený od modelu Visa z roku 1978 byl vnímaný jako skutečný nástroj profesionálů a čekala ho velmi dlouhá kariéra. Jeho výroba pokračovala až do roku 2006, deset let po uvedení vozu Berlingo! Jeho pověst odolného a silného vozu z něj učinila skutečnou hvězdu svého segmentu, na prodej měla však dopad rovněž nabídka dieselového motoru. Samotný model C15 dosáhl za 22 let výroby více než 1,18 milionu kusů.

Další velkou revoluci z konce dvacátého století znamenalo Berlingo! První generace, která se objevila v červenci 1996, přinesla nový zvrat svým odlišným vzhledem a komfortem. Inovací vozu Berlingo byl specifický tvar a zabudovaná nákladová buňka, v níž tkvělo její hlavní tajemství. Jeho jméno se během času stalo synonymem reference tohoto segmentu.

V květnu 2008 prošel vůz Berlingo faceliftem. Tato druhá generace nabídla úroveň komfortu a funkcí na úrovni sedanů, profesionálním uživatelům nabídla reprezentativnější vzhled.

Na jaře roku 2015 se na ženevském autosalonu představilo Berlingo ještě ve větší kráse. Následující rok, v roce 2016, vyrobil Citroën v rámci oslav 65 let dodávky 2CV Fourgonnette a 20 let modelu Berlingo pro slavný obchod Colette dva jedinečné vozy: 2 CV Fourgonnette Colette a Berlingo Colette, které se okamžitě staly vyhledávanými sběratelskými kousky.


Nový expresivní a moderní design
Citroën Berlingo, jehož design se od roku 1996 výrazně proměnil, dnes prochází skutečnou epochální změnou. Nový Citroën Berlingo znamená generační skok a skutečný posun do vyšší kategorie. Robustní a ochranné Nové Berlingo Van nabízí moderní a energický styl exteriéru s plynulými liniemi bez jakýchkoli známek agresivity a díky svým vyváženým proporcím z něj čiší silný charakter a výrazná osobnost.

Týmy pod vedením šéfdesignéra značky Citroën Alexandra Malvala vytvořily přední masku, která je pro užitkovou verzi nezvyklá. Je expresivní a nese typické prvky Citroënu, tvoří ji krátká vysoká kapota dominující silnici s široké světlomety odkazující na příbuznost s modelem Jumpy, jimiž se liší od verze OV, která je již k dispozici na objednávku. Celek vozu dodává atraktivní robustní vzhled.

Při pohledu z boku upoutají ladné linie a vyvážený ochranný vzhled bez ohledu na zvolenou délku vozu. Výrazným prvkem jsou široké posuvné dveře ukazující na praktičnost, kterou nabízejí různé možnosti uspořádání, a na prostornost interiéru. Pro siluetu vozu s ladnými liniemi jsou typické propracované blatníky, zadní část s vertikálními světly a podpisem Berlingo si zachovala svůj funkční vzhled typický pro dodávky.

Interiér vozu byl zcela přepracován. Zadání pro designérský tým bylo prosté: v rámci segmentu jasně kodifikovaném potřebou praktičnosti zcela změnit principy předchozího modelu Berlingo z hlediska designu a funkčnosti a novým zákazníkům nabídnout jejich dokonalou syntézu. Nové Berlingo Van je inspirované programem Citroën Advanced Comfort®, je vybaveno moderní a jednoduchou palubní deskou s ergonomickým horizontálním uspořádáním. Řidič tak má k dispozici moderní sdružený přístroj, multifunkční volant a barevný systém promítání informací na čelní sklo (Head-up Display) – v závislosti na dané verzi. Nové Berlingo Van, které poskytuje skutečný pocit robustnosti, nabízí propracovaný interiér, ať už jde o místo řidiče, středovou konzolu, dveřní panely, či sedadla. Spoje a čalounění působí solidně a vhodně pro profesionální použití. Nový Berlingo Van má na podlaze snadno vyčistitelné koberečky z materiálu TPO a za příplatek může být jeho nákladový prostor opatřen protiskluzovou dřevěnou podlahou pro větší ochranu.

 

berlingo_02

 

02 - KOMFORT NA MÍRU: UŽITKOVÝ VŮZ VHODNÝ PRO KAŽDÉ UŽITÍ

Nové Berlingo Van je ideálním partnerem pro každodenní provoz, je určeno pro nejrůznější profesionální použití, každému poskytuje vhodné řešení, snadný ​​přístup na palubu a do nákladového prostoru.

„Inspired by Pro“
Nový podpis značky „Inspired by Pro“, který je verzí sloganu „Inspired by You“ přizpůsobenou podnikatelskému světu, je určen pro užitkové vozy Citroën. Jeho cílovou skupinou jsou řemeslníci, obchodníci, územněsprávní celky a malé podniky, které působí v nejrůznějších oblastech, od stavebnictví, přes dodávkové služby po záchranáře. Díky tomuto přístupu může dnes Nový Citroën Berlingo Van reagovat na potřeby jakéhokoliv zákazníka, kterým nabízí kompletní škálu vozů přizpůsobených jejich činnosti a využití. Nový Berlingo Van je užitkový vůz „na míru“, který řidiči/pracovníkovi zajišťuje skutečnou spokojenost a praktičnost a přizpůsobuje se co nejvíce jeho práci.

Vhodný do každé situace
Nový Citroën Berlingo Van dokáže uspokojit extrémní rozmanitost potřeb. Jedná se o užitkový vůz na míru, který nabízí modularitu a multifunkčnost díky různým velikostem, kabinám, vstupům a velkému množství úložného prostoru. Jeho objem nákladového prostoru je ve velikosti L1 na nejvyšší úrovni segmentu a ve velikosti L2 poskytuje nejlepší účinnost architektury (poměr užitečného objemu a vnějších rozměrů).

2 velikosti:
Nový Citroën Berlingo Van je stejně jako osobní verze k dispozici ve dvou délkách karoserie: standardní délka L1 440 cm s rozvorem 278 cm a prodloužená délka L2 475 cm s rozvorem 297 cm. Ta nabízí velmi vyvážený profil, důmyslně rozložený mezi rozvorem a zadním převisem.

2 konfigurace kabiny:
Kabina Extenso® je třímístná a je určena pro profesionální uživatele pracující v týmu, kteří se potřebují přesunovat ve větším počtu. Na přední sedadla se vejdou 3 osoby, středové sedadlo je širší a může se přeměnit na mobilní kancelář s otočným stolkem. Kabina Extenso® je snadno přizpůsobitelná nejrůznějším situacím, její boční sedadlo lze sklopit, čímž se prodlouží nákladová délka a užitečný objem je od 3,3 do 3,8 m3 ve velikosti L1 a 3,9 až 4,4 m3 ve velikosti L2. V kabině je rozmístěna celá řada odkládacích přihrádek, do nichž lze uložit doklady či nářadí tak, aby byly na dosah ruky.

Varianta polokombi Nového Berlinga Van je určena pro podnikatele, kteří potřebují přepravovat 1 až 5 osob a velké objemy, je k dispozici ve verzi L2 a nevyžaduje žádnou transformaci, je součástí tovární verze. Nové Berlingo Van v této konfiguraci poskytuje větší modularitu a mutifunkčnost. Dle způsobu použití nabízí jedinečný komfort ve 2. řadě, v tomto segmentu poskytuje rekordní prostor ve výši kolen (odpovídající verzi VP) a jedinečnou nákladovou délkou po sklopení předního sedadla spolujezdce a 2. řady sedadel, dále mobilní mřížovou přepážku s otvorem.


Různý přístup pro snadnější nakládání
Nové Berlingo Van nabízí různé možné konfigurace s 0, 1 nebo 2 bočními posuvnými dveřmi. Ty zajišťují optimalizovaný vstup pro snadnější nakládku a vykládku bez ohledu na to, kde je vůz zaparkovaný.

Vzadu jsou dodávky standardně vybaveny plechovými dvoukřídlými dveřmi 40/60 s otevíráním v úhlu 180° a menším křídlem na pravé straně. Obepínající dveře nabízejí optimalizované vnímání šířky a kryjí závěsy dveří. Jde nejen o estetický, ale také o praktický prvek, protože tak zajišťují lepší ochranu před násilným vniknutím. Pokud to některé profese vyžadují, může však být vůz vybaven prosklenými dvoukřídlými dveřmi (40/60 s otevíráním v úhlu 180°) s vyhřívanými zadními okny a stěračem v levé části, nebo proskleným výklopným víkem s vyhřívaným zadním oknem a stěračem.

Dalším důmyslným řešením užitkového vozu používaného pro přepravu předmětů velké délky je tzv. girafon neboli výklopný střešní otvor. Jeho prostorná velikost umožňuje snadnou manipulaci. Je-li zapotřebí převážet schůdky nebo žebřík, může pracovník, jako je elektrikář nebo malíř, řídit bezpečně se zavřenými dveřmi. Tato možnost není k dispozici u vozidel s 2 posuvnými bočními dveřmi ani ve velikosti L2. Podpěrná tyč, o kterou se náklad nahoře opírá, má maximální kapacitu 100 kg.

Velké množství odkládacích přihrádek na dosah ruky
Již od prvních nákresů vozu Nové Berlingo Van byl kladen obrovský důraz na komfort a praktičnost interiéru. Velkorysá kabina je vepředu vybavena velkým množstvím důmyslných přihrádek, do kterých je možné odložit věci každodenní potřeby od těch nejmenších (tužky, mince) po největší (15" notebook pořadače). Celkově jde o 113 litrů odkládacích přihrádek: zásuvka pod sedadlem, horní přihrádka před sedadlem spolujezdce Top Box, jejíž umístění umožnilo zabudování airbagu spolujezdce do stropu (Airbag in Roof), spodní uzavřená přihrádka před sedadlem spolujezdce, stropní úložný prostor, řada otevřených přihrádek, velké kapsy ve dveřích nebo držáky na nápoje. Pro profesní potřeby jsou na palubě k dispozici 2 USB zásuvky, 2 zásuvky 12 V a 1 zásuvka 220 V.

Příkladný objem nákladového prostoru
Díky vývoji zadní platformy nabízí Nové Berlingo Van rekordní nákladový prostor. Umožnila zvýšit užitečné zatížení a současně zachovat šířku mezi podběhy kol (123 cm), takže je možné do vozu snadno naložit 2 europalety. Typickým prvkem Nového Berlinga Van je jedinečný objem nákladového prostoru minimálně 3,3 m3 u standardní velikosti a 4,6 m3 u verze L2, užitečné zatížení je 650 kg až 1000 kg. Nové Berlingo Van inovuje, aby dokázalo lépe plnit očekávání zákazníků LUV. Může být exkluzivně vybaven indikátorem přetížení, což je první použití této funkce mezi LUV všech segmentů. Inovativní zařízení informuje uživatele, když se přiblíží nebo překročí povolený limit z hlediska hmotnosti. Maximální přípojná hmotnost vozu je 1 500 kg.

 

berlingo_03

 

03 - KOMFORT DODÁVKY S NEJMODERNĚJŠÍ VÝBAVOU

Tato nová generace vozu Berlingo UV nabízí díky nové modulární platformě optimalizovanou strukturu a tím více užitečných funkcí z hlediska ovladatelnosti, komfortu a bezpečnosti. Vůz je vybaven moderními inteligentními technologiemi podpůrných prvků výbavy a konektivity a rovněž motory nejnovější generace.


Optimální jízdní komfort
Nový Citroën Berlingo Van se bude vyrábět v továrnách PSA ve španělském městě Vigo a v Mangualde v Portugalsku. Je opatřen novou platformou pro větší mrštnost, prostornost a praktičnost, současně je zachován pro Citroën typický nápravový systém.  

Účinná architektura vozu Nový Citroën Berlingo Van zajišťuje ještě větší funkčnost. Modulární platforma vozu vychází vpředu z platformy EMP2, podlaha vzadu je převzata ze současného vozu Berlingo. Přední část umožňuje lepší manévrovatelnost díky elektrickému posilovači řízení a ideálnímu poloměru otáčení, došlo rovněž ke snížení hmotnosti a vůz využívá nejmodernější podpůrné prvky řízení.

Nový Citroën Berlingo Van zachovává osvědčené principy značky a je věrný programu Citroën Advanced Comfort®. Nápravový systém využívá to nejlepší z know-how značky pro ještě lepší komfort. Díky němu je každá cesta chvílí klidu jak pro řidiče, tak pro případnou posádku, vůz dokáže za všech okolností odfiltrovat veškeré nerovnosti vozovky. Optimální komfort jízdy, který Nové Berlingo Van nabízí řidiči i posádce, se projevuje komfortem polohy při řízení i v případě řidičů vyšší postavy, komfortem sedadel (výškové i bederní nastavení a samostatná opěrka), komfortem odpružení a komfortem akustické izolace

Pro komfortní řízení každý den a za jakéhokoliv počasí je Nové Berlingo Van vybaveno stěrači „Magic Wash“, které zachovávají dobrý výhled, kdy jsou ostřikovače zabudované přímo do stěrače. Další níže vyjmenované prvky výbavy a technologií zase pomáhají odlehčit psychickou zátěž řidiče.


Inovativní technologie, které usnadňují život
Nový Citroën Berlingo Van je funkční a praktický, současně budí důvěru. Jde s dobou a jeho snahou je nabídnout profesionálním řidičům stále bezpečnější a klidnější jízdu. Soustřeďuje v sobě ty nejlepší užitečné technologie.


20 podpůrných prvků řízení a manévrovatelnosti
Nový Citroën Berlingo Van je vybaven celou řadou moderních technologií, které zajišťují vysokou úroveň komfortu a bezpečnosti.  

Některé se objevují v rámci všech segmentů UV vůbec poprvé:
Ukazatel přetížení: tato zcela nová funkce uživatele upozorňuje, že byla překročena maximální přípustná hmotnost; ať už se jedná o maximální technicky povolenou hmotnost při zatížení, nebo o dovolené zatížení každé nápravy (přední a zadní). Cíl je trojí: předcházet riziku přetížení a riziku spojenému s prasknutím pneumatiky nebo jejím předčasným opotřebením, splnit očekávání zákazníků ohledně bezpečnosti a vyhnout se pokutě v případě přetížení. Měření hmotnosti se spouští dvěma způsoby: při spouštění motoru automaticky, v klidu stisknutím tlačítka umístěného v nákladovém prostoru. Systém je pak aktivní po dobu 5 minut.

Surround rear vision: tento systém zlepšuje viditelnost při jízdě, například při manévrování ve stísněných prostorách a prostředích (sklady, staveniště, městský provoz ...), aniž by byla ohrožena ochrana nákladu díky zcela plechovému obložení stěn (obsah může být někdy vyšší než hodnota vozidla, je snadno vystaven krádeži, jakmile je na zboží vidět zvenku). Systém umí zobrazovat okolí v blízkosti vozu, omezuje slepé úhly pro řidiče oplechované dodávky tím, že na 5" barevný displej umístěný na místě středového zpětného zrcátka zobrazuje obraz ze dvou kamer umístěných ve stojce zpětného zrcátka spolujezdce a v horní části zadních dvoukřídlých dveří. Tento systém má tři dílčí funkce:
- boční pohled na straně spolujezdce: po stisknutí tlačítka na konci páčky směrového světla umožňuje zobrazit boční zónu na straně spolujezdce
- zadní monitorovací pohled: přináší pohled v ose vozu.
- vizuální pomoc při couvání: po zařazení zpátečky umožňuje zobrazit nejbližší okolí za vozem (při pohybu vpřed je standardním pohledem zadní monitorovací pohled).

Motory nejnovější generace
Tato 3. generace užitkového vozu nabízí dynamické jízdní vlastnosti, lepší potěšení z jízdy a optimalizované provozní náklady. Je to výsledkem spojení nové lehké platformy a motorů nejnovější generace, které jsou úsporné z hlediska spotřeby a emisí CO2.

Nové Berlingo Van může být vybaven benzínovými motory 1.2 PureTech nebo dieselovými motory 1.5 BlueHDi vhodnými do jakékoliv situace, k provozu ve městě i mimo něj, tedy řadu motorů s vynikající výkonností, jež jsou přitom šetrné k životnímu prostředí. U některých motorů se navíc objevuje osmistupňová automatická převodovka EAT8 pro pohodlné řízení do jakékoliv vzdálenosti.

Tato automatická osmistupňová převodovka „Efficient Automatic Transmission“ (s páčkami pod volantem pro možné manuální řazení), která byla vyvinuta ve spolupráci s japonskou specializovanou firmou Aisin, funguje intuitivně a plynule. Nabízí každodenní komfort a díky optimalizaci přenosu točivého momentu mezi motorem a převodovkou příjemnější řazení, dva další rychlostní stupně zmenšují záškuby mezi přeřazováním.


Benzínové motory 1.2 PureTech:
PureTech 110 S&S šestistupňová manuální převodovka BVM6
PureTech 130 S&S osmistupňová automatická převodovka EAT8 *k dispozici od 2. poloviny roku 2019

Dieselové motory 1.5 BlueHDi: *
BlueHDi 75 manuální převodovka BVM
BlueHDi 100 manuální převodovka BVM
BlueHDi 100 S&S manuální převodovka BVM
BlueHDi 130 S&S šestistupňová manuální převodovka BVM6 nebo osmistupňová automatická převodovka EAT8

 

TECHNICKÉ VLASTNOSTI
Délka: 440 cm Velikost L1 / 475 cm Velikost L2
Šířka: 210 cm (nesklopená zpětná zrcátka)
Výška: 180 cm Velikost L1 / 185 cm Velikost L2
Užitečný objem: 3,3 m3 Velikost L1 / 3,9 m3 Velikost L2 a s kabinou Extenso až 3,8 m3 ve velikosti L1 a 4,4 m3 ve velikosti L2
Užitečné zatížení: až 1 000 kg Velikost L1 / až 950 kg Velikost L2
Užitečná délka: 181 cm Velikost L1 / 216 cm Velikost L2
Přípojná hmotnost: až 1 500 kg (brzděný přívěs) podle motoru

Top