CITROËN JE S VÁMI - AUTOSALONY OTEVŘENY OD 20. DUBNA

VÍCE

Budete přesměrováni za vteřin

Vítězství pro Meekea, pódium pro Breena - víkend snů pro Abu Dhabi Total WRT

Víkend snů má za sebou Abu Dhabi Total WRT tým po Rally Finsko, na které startoval ve svém omezeném programu sezony WRC. Stejně jako v Portugalsku se podařilo dvojici Kris Meeke a Paul Nagle vyhrát, tentokrát na vůbec nejrychlejším podniku kalendáře WRC s dosaženou průměrnou rychlostí přes 126 km za hodinu. Od chvíle, kdy se začátkem roku stali členy týmu, neustále se zlepšují Craig Breen a Scott Martin. Nyní dokázali premiérově vyhrát rychlostní zkoušku a celkově dojet na třetím místě!

Po dvou dlouhých a náročných etapách pátku a soboty rally vyvrcholila kratším programem v neděli. Lempää (6,83 km) a Oittila (10,15 km) se jely dvakrát bez možnosti servisu. Kris Meeke před závěrečným programem měl poměrně solidní náskok 41 sekund na druhého Jari-Mati Latvalu, a tak si mohl dovolit kontrolovat svou rychlost a postupně se propracovávat k impozantnímu završení rally vítězstvím. Zaznamenal i zlepšení severoirského pilota, svého týmového kolegy.

Třetí auto v barvách Abu Dhabi Total WRT, které vedl Khalid Al Qassimi, rovněž dojelo do cíle. Pilot z Emirátů se ale nemohl najít a plně se nekoncentroval na svůj výkon v situaci, kdy viděl možný blížící se úspěch týmových spolujezdců na nejikoničtější rally celé sezony.

Nedělní program byl dramatický zejména pro celkově třetího Craiga Breena, o jehož pozici tvrdě bojovali další v pořadí. Ott Tänak, Thierry Neuville, Hayden Paddon a Mads Ostberg se všichni vešli do rozpětí dvaceti sekund.

 f1a

Vítězstvím na RZ 21 stáhl Tänak náskok pilota Abu Dhabi Total WRT o 4,8 sekundy, Estonec však byl nucen zastavit, aby na další rychlostní zkoušce skončilo mimo trať. Když Craig viděl svého soupeře s odstaveným vozem, zaváhal, ztratil několik sekund a umožnil Neuvilleovi stáhnout odstup o 6,6 sekundy.

Na radu týmu, aby se pokusil udržet svou pozici, reagoval nejlepším možným způsobem - vyhrál RZ 23. V cíli na Lempää 2 zaznamenal své první vítězství v rychlostní zkoušce v mistrovství světa WRC o desetinu sekundy před Paddonem!

Rally Finsko vyvrcholila Power Stage. Kris Meeke vypustil boj o prémiové body a dal přednost uhájení svého třetího triumfu ve WRC po loňské premiéře v Argentině a letošním Portugalsku. Výsledek, resp. první vítězství britského pilota ve Finsku, podtrhl další rekord: jela se vůbec nejrychlejší rally v historii. Na trati 333,6 km dlouhé naměřili čas 2:38:05,8, čímž dosáhli Kris a Paul rekordní průměrné rychlosti 126,6 km v hodině.

Craig Brren a Scott Martin skončili šestí na Power Stage a udrželi vedení a dokončili víkend snů s jejich prvním umístěním na pódiu ve WRC teprve při jejich pátém startu ve voze WRC. Khalid Al Qassimi a Chris Patterson skončili na 16. pozici celkově.

Abu Dhabi Total World Rally Team čeká nejbližší start až v Číně (9. - 11. září) s jedním vozem, který obsadí Kris Meeke a Paul Nagle.

 

Co také řekli...

Kris Meeke (#7): „Pro pilota WRC je vítězství ve Finsku kromě titulu mistra světa tím největším výsledkem. Je to neuvěřitelný pocit vyhrát na nejtěžších tratích na světě. Výsledek byl z valné části dílem dvou průjezdů na Ouninpohja v sobotu. Po prvním průjezdu jsem neznal můj čas, ale tušil jsem, že jedu opravdu dobře. Pak jsem ale nemohl uvěřit tomu, že jsem byl o 13 sekund rychlejší než Jari-Mati Latvala! Loni mě tu při obráceném průjezdu porazil o šest sekund právě on, a to jsem si věřil, jak jedu výborně. Dokázali jsme, jaký jsme udělali pokrok v kombinaci práce týmu a mých zkušeností. Musím zdůraznit, že auto jelo po celý víkend perfektně. Měli jsme za sebou jediný den testování minulou neděli, ale i to stačilo na nalezení nejlepšího nastavení auta. V autě jsem se cítil jistě v pravém slova smyslu a to byl i klíč k vítězství. V neděli ráno už jsem byl úplně uvolněný. Posledních několik rychlostních zkoušek jsem jel tak, abych dokončil práci, kterou jsme udělali v prvních dvou dnech rally.“

Craig Breen (#8): „Nejlepší den mé kariéry! Vypadá to, že s tímto autem to jde den ode dne lépe a lépe. Když jsem se v sobotu odpoledne usadil na třetím místě, cítil jsem na sobě, že jsem se posunul o další level. Do cíle v neděli sice nezbývalo mnoho kilometrů, ale byly těžké, protože jsem musel odolávat útokům mých soupeřů. Nemohu být šťastnější, vždyť jsem poprvé zajel nejrychlejší čas a skončil na stupních vítězů. Cíl byl velmi emocionální. Nemohl jsem tomu uvěřit, bylo fantastické slavit v ten moment s lidmi, kteří mě podporovali. Je to opravdu zasloužená odměna pro chlapce v týmu, kteří museli tvrdě pracovat na opravě auta poté, co jsem během pondělního testování skončil mimo trať. Byl jsem zase blíž tomu, kde jsem chtěl o tomto víkendu být.“

Khalid Al Qassimi (#24): „Na všechny byl v neděli velký tlak. Mezi rychlostními zkouškami jsem sledoval Krisovo zlepšení a Craigův boj o třetí místo. Dvě auta Abu Dhabi Total WRT na stupních vítězů v cíli Rally Finsko, to je mimořádný počin. Nemohli jsme si přát lepší výsledek. Jsem také spokojený s mým výkonem. Podařilo se mi zlepšit se rychlostně oproti loňsku.“

Konečné pořadí

1. Kris Meeke / Paul Nagle (DS 3 WRC) 2:38:05.8
2. Latvala / Anttila (VW Polo R WRC) +29.1
3. Breen / Martin (DS 3 WRC) +1:41.3
4. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC) +1:45.9
5. Paddon / Kennard (Hyundai i20 WRC) +1:48.2
6. Østberg / Floene (Ford Fiesta RS WRC) +2:04.6
7. Mikkelsen / Jaeger (VW Polo R WRC) +2:22.4
8. Lappi / Ferm (Škoda Fabia R5) +4:53.8
9. Abbring / Marshall (Hyundai i20 WRC) +5:22.4
10. Suninen / Markkula (Skoda Fabia R5) +5:35.5
… 16. Al Qassimi / Patterson (DS 3 WRC) +12:25.1

Top