Budete přesměrováni za vteřin
3Forms-3colors_625x400

NOVÉ OZNAČENÍ

3 TVARY, 3 BARVY

K rozlišení druhu paliva slouží geometrický tvar propojený s určitou barvou:
 • benzinová paliva jsou značena kruhem, v němž najdete přesný název paliva,
 • naftová paliva jsou značena čtvercem,
 • plynná paliva jsou značena kosočtverci.

 • Benzin je značený studenými barvami (tyrkysovou nebo zelenou), nafta teplými odstíny (žlutou nebo oranžovou) a plyny modrou.

  NOVÉ NÁZVY POHONNÝCH HMOT

  Nové názvy řidičům usnadňují volbu adekvátního paliva do svého vozu.

  Petrol_300x205

  BENZIN

  Jezdíte na benzin? Název vašeho paliva začíná písmenem E. Za ním následuje číslo, které odpovídá maximálnímu povolenému množství biopaliva typu etanol.

  Bezolovnatý Natural 95 nebo 98 se tedy proměňuje v E5, neboť obsahuje až 5 % bioetanolu, SP95-E10 zůstává E10 a superetanol se nově jmenuje E85.

  Diesel_300x205

  NAFTA

  Pokud máte dieselový motor, název vašeho paliva začíná písmenem B. Za ním následuje číslo, které odpovídá maximálnímu povolenému množství biopaliv vyrobených z rostlinných nebo živočišných olejů.

  Klasická nafta se proměňuje v B7 a nová nafta, která může obsahovat až 10 % biopaliv, se nově jmenuje B10. K tomu existuje ještě syntetická nafta XLT.

  Gazeous-Fuels_300x205

  PLYNNÁ PALIVA

  Názvy plynových paliv se na rozdíl od ostatních velice různí: název vodíku přebírá zkratku H2 a názvy všech ostatních plynných paliv jsou odvozeny od anglických zkratek.

  Na trhu se tedy objevuje LPG, stlačený zemní plyn CNG a zkapalněný zemní plyn LNG.

  CITROËN A NOVÉ NÁZVY POHONNÝCH HMOT

  Nové označení naleznete na čerpacích stanicích. Postupně bude zaváděno také do palubních dokumentů a na víčka palivových nádrží našich nových vozů uvedených na evropský trh.

  Top