Budete přesměrováni za vteřin
3Forms-3colors_625x400

NOVÉ OZNAČENÍ

3 TVARY, 3 BARVY

K rozlišení druhu paliva slouží geometrický tvar propojený s určitou barvou:
 • benzinová paliva jsou značena kruhem, v němž najdete přesný název paliva,
 • naftová paliva jsou značena čtvercem,
 • plynná paliva jsou značena kosočtverci.

 • Benzin je značený studenými barvami (tyrkysovou nebo zelenou), nafta teplými odstíny (žlutou nebo oranžovou) a plyny modrou.

  NOVÉ NÁZVY POHONNÝCH HMOT

  Nové názvy řidičům usnadňují volbu adekvátního paliva do svého vozu.

  BENZIN

  Petrol_300x205

  Jezdíte na benzin? Název vašeho paliva začíná písmenem E. Za ním následuje číslo, které odpovídá maximálnímu povolenému množství biopaliva typu etanol.

  Bezolovnatý Natural 95 nebo 98 se tedy proměňuje v E5, neboť obsahuje až 5 % bioetanolu, SP95-E10 zůstává E10 a superetanol se nově jmenuje E85.

  NAFTA

  Diesel_300x205

  Pokud máte dieselový motor, název vašeho paliva začíná písmenem B. Za ním následuje číslo, které odpovídá maximálnímu povolenému množství biopaliv vyrobených z rostlinných nebo živočišných olejů.

  Klasická nafta se proměňuje v B7 a nová nafta, která může obsahovat až 10 % biopaliv, se nově jmenuje B10. K tomu existuje ještě syntetická nafta XLT.

  PLYNNÁ PALIVA

  Gazeous-Fuels_300x205

  Názvy plynových paliv se na rozdíl od ostatních velice různí: název vodíku přebírá zkratku H2 a názvy všech ostatních plynných paliv jsou odvozeny od anglických zkratek.

  Na trhu se tedy objevuje LPG, stlačený zemní plyn CNG a zkapalněný zemní plyn LNG.

  CITROËN A NOVÉ NÁZVY POHONNÝCH HMOT

  Nové označení naleznete na čerpacích stanicích. Postupně bude zaváděno také do palubních dokumentů a na víčka palivových nádrží našich nových vozů uvedených na evropský trh.

  Top