Podívejte se na obsah
C4 A C4 X VYUŽÍVAJÍ HYBRIDNÍ TECHNOLOGII HYBRID 48 V: VÝSLEDKEM JE JEDNODUCHOST, SNADNÉ POUŽÍVÁNÍ A NIŽŠÍ SPOTŘEBA
29/02/2024
  • Citroën představuje po modelu C5 Aircross z konce roku 2023 i modely C4 a C4 X Hybrid 136 vybavené novou technologií Hybrid 48V
  • Technologie Hybrid 48V zajišťuje vozům C4 a C4 X Hybrid 136 velmi snadné a všestranné použití bez omezení spojeného s dobíjením, bezkonkurenční zážitek z pohodlí a plynulosti jízdy a úspornost díky snížení spotřeby a emisí CO2 o téměř 20 %.
  • Nabídka pro každého: modely C4 a C4 X se více než kdy jindy přizpůsobují očekáváním zákazníků a nabízejí benzínové a naftové motory, elektrické pohonné jednotky a toto nové hybridní řešení usnadňující přístup k elektrifikaci.
  • C4 Hybrid 136 je již možné objednat s akční slevou 164 100 Kč za cenu od 559 000 Kč  a C4 X Hybrid 136 od 584 900 Kč. S využitím výkupního bonusu se cena sníží o dalších 30 000 Kč.  První dodávky se uskuteční na jaře 2024.

Citroën, jenž je průkopníkem v oblasti elektrického pohonu u vozů segmentu C, který zde existuje vedle účinných benzinových a naftových motorů, nyní představuje modely C4 a C4 X ve verzi Hybrid 136. Tato hybridizace kombinuje výhody benzinového a elektrického pohonu. Je založena na kompaktní a lehké technologii Hybrid 48V a tvoří ji 48V baterie, která se dobíjí během určitých fází jízdy, a tříválcový benzinový motor nové generace o výkonu 136 k (100 kW), speciálně navržený pro tento nový hybridní systém a spojený s novou elektrifikovanou dvouspojkovou převodovkou ë-DCS6, jejíž součástí je elektromotor ë-Motor o výkonu 21 kW vyráběný ve Francii.

 

Hybrid 136 nabízí jednoduchý a plynulý provoz, bez nutnosti dobíjení, vysokou úroveň komfortu a všestrannosti spolu se sníženou spotřebou paliva a emisí o téměř 20 % ve srovnání s ekvivalentní benzínovou verzí. Vůz je schopen absolvovat až 50 % jízd po městě v elektrickém režimu s nulovými emisemi a nabízí tak všechny výhody elektrického pohonu, od snadného řízení až po možnost jízdy v zónách s dopravními bezemisními omezeními, nemluvě o snížení daňových přirážek uvalených v některých zemích na benzínové modely. Modely C4 a C4 X s hybridním pohonem Hybrid 136 představují mimořádně homogenní a atraktivní kombinaci, která klade důraz na jednoduchost a klid na palubě. Tato verze Hybrid 136 je k dispozici za cenu již od 529 900 Kč v případě C4 a 554 900 Kč v případě C4 X.

SNÍŽENÍ SPOTŘEBY PALIVA PŘI SOUČASNÉM ZVÝŠENÍ KOMFORTU A POHODLÍ

S tímto novým hybridním pohonným ústrojím nabízí Citroën novou elektrifikovanou alternativu, která poskytuje komfort čistě elektrické jízdy, šetří palivo a snižuje emise CO2, to vše při udržení nákladů pod kontrolou.

 

Možnost jízdy na elektrický pohon ve městě: Modely C4 a C4 X Hybrid 136 mohou jezdit v elektrickém režimu ve městě, na silnicích mimo město, kde není nutné výrazné akcelerování, nebo při manévrování. Ve městě může tato hybridní verze absolvovat až 50 % jízd ve zcela elektrickém režimu s nulovými emisemi a bez vibrací. Díky výhodám čistě elektrického pohonu se zvyšuje komfort na palubě při každodenních cestách ve městě nebo mimo něj.

 

Nižší spotřeba: Technologie Hybrid 48V optimalizuje výkon a spotřebu paliva vozů C4 a C4 X, kdy průměrná úspora paliva činí 1 l/100 km (tj. 20 %) ve srovnání s benzínovým motorem PureTech 130 EAT8. Tento motor je také vysoce účinný při jízdě v městských podmínkách, kdy přináší průměrnou úsporu paliva téměř 30 %.

 

Snížení emisí CO2: Pozitivní vliv má také na emise CO2, které byly ve srovnání s benzínovým motorem PureTech 130 S&S EAT8 sníženy až o 20 % (tj. o více než 25 g). S emisemi 107 g CO2/km (v kombinovaném cyklu WLTP a v závislosti na dané verzi) nabízejí modely C4 a C4 X možnost volně zajíždět do mnoha oblastí s dopravními bezemisními omezeními.

 

Jednoduchost a radost z jízdy: Hybridní jízda v této nové verzi C4 a C4 X je mimořádně komfortní, neboť jeho dva motory, elektrický a spalovací, pracují společně nebo odděleně, automaticky, plynule a bez zásahu řidiče. A při prudké akceleraci dodává elektromotor dalších 9 kW (přibližně 12 k), což zajišťuje, že jízda je díky dynamickému zrychlování vždy pohodlná.

 

Díky baterii, která se automaticky dobíjí při zpomalování vozu, je každodenní používání tohoto nového pohonného ústrojí ještě pohodlnější a osloví zákazníky, kteří chtějí jezdit na elektřinu, aniž by se museli starat o dobíjení.

POPIS NOVÉ TECHNOLOGIE HYBRID 48V

Díky této technologii Hybrid 48 V je optimalizována doba jízdy v případě využití smíšeného nebo plně elektrického pohonu, což zvyšuje jízdní komfort a snižuje spotřebu paliva a emise CO2. Tato lehká a kompaktní hybridní technologie využívá:

 

  • Benzínový motor 1.2 PureTech nové generace, vyvinutý speciálně pro hybridizaci (40 % dílů je nových), se 3 válci a objemem 1 199 cm3, výkonem 136 k (100 kW) při 5 500 ot/min a točivým momentem 230 Nm při 1 750 ot/min. K jeho výkonu a robustnosti přispívá turbodmychadlo s proměnnou geometrií a rozvodový řetěz. Motor splňující normu Euro 6.4 a pracující v Millerově cyklu má lepší tepelnou účinnost spalování, která snižuje emise CO2.
 
  • Synchronní elektromotor s permanentními magnety, který je schopen vyvinout špičkový výkon 21 kW (28 k) a točivý moment 55 Nm. Zajišťuje elektrický pohon modelů C4 a C4 X při nízkých požadavcích na točivý moment, při nízkých rychlostech, při manévrování nebo zpomalování a pomáhá spalovacímu motoru při rozjezdu. Při zpomalování funguje také jako generátor, který dobíjí baterii, a zároveň tak snižuje opotřebení brzd.
 
  • Řemenový startér, napájený 48 V, pro rychlé a pohotové nastartování spalovacího motoru.
 
  • Nová elektrifikovaná převodovka ë-DCS6, šestistupňová dvouspojková převodovka umožňující změnu převodu bez přerušení točivého momentu, která je rovněž navržená speciálně pro hybridní technologii. Řazení je kratší a jízda je pohodlnější. Ve skříni převodovky je umístěn také elektromotor, měnič a řídicí jednotka, což optimalizuje prostor pod kapotou.
 
  • 48 V lithium-iontová baterie s dostupnou kapacitou 432 Wh je instalována pod levým předním sedadlem, takže nijak neomezuje objem zavazadlového prostoru ani kabiny.

 

  • Díky měniči napětí se navíc část elektřiny vyráběné 48V elektromotorem mění na 12 V pro napájení výbavy vozu, takže ve voze existují dvě oddělené elektrické sítě.
ENERGIE PRO KAŽDÉHO, POHODLÍ PRO VŠECHNY

Modely C4 a C4 X, které byly uvedeny na trh v roce 2021, resp. 2023, a kterých se v Evropě v roce 2023 prodalo 58 740, resp. 11 350 kusů, jsou dva rodinné hatchbacky, jejichž koncepce designu kombinuje reprezentativnost hatchbacku, dynamiku kupé u modelu C4 a fastbacku u modelu C4 X a moderní přístup SUV. Nabízejí jedinečný komfort na palubě, takže se každá cesta stává okamžikem klidu a pohody, mimo jiné díky odpružení Citroën Advanced Comfort, sedadlům Advanced Comfort, nastavitelnému řízení, akustickému řešení a prostoru na palubě.

 

Tento pocit je umocněn u elektrických verzí, které jsou na silnici ještě plynulejší a tišší. Citroën, který průkopníkem v segmentu C, pokud jde o nabídku elektrických vozů, zvolil menší, levnější a lehčí baterie, díky nimž je spotřeba nižší. Vozy s baterií s nabíjecí kapacitou 100 kW se ideálně hodí pro každodenní jízdy a bez stresu zvládnou i dlouhé trasy. Tyto verze, které doplňují nabídku vysoce výkonných benzinových a naftových motorů, umožňují zákazníkům užívat si pohodlí na palubě a osobitý design a zároveň si vybrat zdroj energie, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám. V Evropě tvoří elektrické verze 25 % prodejů modelu C4 a 35 % prodejů modelu C4 X.

 

Citroën nabízí s modely C4 a C4 X Hybrid 136 elektrifikované řešení mobility, které v sobě spojuje jednoduchost, energetickou účinnost a jedinečný komfort v rámci dostupného rozpočtu.