Podívejte se na obsah

CESTOVÁNÍ V Ë-KOMFORTNÍ TŘÍDĚ

Po uvedení městského elektrického konceptu Ami One představuje CITROËN u příležitosti svého 100letého výročí vizi mimoměstské elektromobility budoucnosti: koncepční vůz 19_19.

ZTĚLESNĚNÍ VIZE CITROËN

Koncept 19_19 je high-tech vůz, jehož unikátní styl vychází ze světa letectví. V kabině je pohodlí dovedeno do extrému, k čemuž výrazně přispívá adaptivní odpružení, které navozuje pocit, že se vůz nad vozovkou doslova vznáší. Inovativní futuristický koncept nabízí dojezd až 800 km, je vybaven technologií autonomního řízení i osobním asistentem, který spontánně komunikuje s posádkou.

VŮZ BUDOUCNOSTI

Futuristická příď

Koncepční vůz 19_19 má výraznou aerodynamickou siluetu. Při pohledu zepředu okamžitě zaujme zdvojená kapota z plexiskla. Vrchní část, do níž jsou zabudované Full LED světlomety, logo značky a logo Origins, vybíhá vysoko nad blatníky a plní funkci spojleru. Kabina i technické součásti vozu jsou pod průhlednou schránkou velmi dobře viditelné. Jednotlivé prvky jako jsou tlumiče, nárazník, blatníky či kola zdobí dekor odkazující na logo značky. 

Technologická záď

Záď vozu přejímá styl přídě: oblý aerodynamický tvar, snížený podvozek, světelný podpis, dvě světelné linie ve tvaru písmene V a motiv šípu zakomponovaný do zadního spojleru. V zadní části střechy jsou umístěné dva systémy LIDAR (laserové měření vzdálenosti). Snížená záď připomíná skateboard, odhaluje baterii i další součástky a je zdobena modrými, bílými a červenými dekory.

VELKOLEPÝ DESIGN

Průhledná kapsle

S průhlednou karoserií vypadá koncepční vůz 19_19 jako průhledná bublina. Na první pohled zaujme délkou rozvoru a velmi krátkými převisy kol.

Kabina oblých tvarů má po obou stranách náznaky křídel, což navozuje dojem robustnosti a celkové šíře vozu.

Plexisklo v přední části je tónované do černa a v zadní do modré barvy stejného odstínu jako karoserie legendárního vozu Citroën 8CV Petite Rosalie, historické ikony značky. Přední průhledná část zajistí výborný výhled a zvenčí je do kabiny vidět. Na zadních sedadlech chrání soukromí cestujících mikroperforovaná fólie.

Kola xxl

Koncept 19_19 se zdá být zavěšený na opravdu velkých kolech vyvinutých ve spolupráci se společností Good Year (průměr kol 930 mm a pneumatiky 255/30 R30). Pneumatiky a disky působí jako jeden celek, přesahy pneumatik přispívají k akustickému komfortu. Blatníky oddělené od karoserie vytváří dojem, že kola tvoří samostatnou část: kabina působí, jako by byla oddělená od silnice a posazená na 4 koulích. Na pevném středu kola koncepčního vozu 19_19 je i za jízdy jasně viditelné logo Citroën Origins.

ZTĚLESNĚNÍ KOMFORTU

Každému z cestujících nabízí koncept 19_19 jeho vlastní individuální prostor. Místo řidiče je vybavené intuitivními ovladači a mimořádně komfortním sedadlem s reproduktory zabudovanými v opěrce hlavy. Informace o jízdě se promítají přímo na čelní sklo. Spolujezdec má k dispozici elektricky polohovatelné lehátko s opěrkou pro nohy a zadní sedadla jsou navržená jako maximálně pohodlná pohovka. Každý pasažér má svou individuální akustickou zónu s přímým přehráváním skladeb dle vlastního výběru.

Ve spodní části jednoduché a stylově čisté palubní desky se nachází prosklená plocha, která může sloužit k promítání filmů. Volant s dekorem mramoru působí dojmem, že se vznáší v prostoru. V jeho středu je zabudovaný displej, na kterém se střídají různá loga CITROËN.

Dveře se otevírají proti sobě a absence středového sloupku B zajistí všem cestujícím velmi snadný přístup do vozu.

 

 

Koncept 19_19 je vedle tlumičů s progresivními hydraulickými dorazy® vybavený také inteligentními tlumiči a aktivně řízeným nastavením se stabilizací bočních výkyvů a náklonů. Otřesy a výkyvy karoserie jsou tak spolehlivě vyrovnávány. Na komfortu odpružení se podílejí i kola a pneumatiky. Systém inteligentních snímačů IntelliGrip ovlivňuje rychlost jízdy, působí na brzdy, vedení stopy a stabilitu koncepčního vozu 19_19 a umožňuje nastavit optimální režim řízení.

ZTĚLESNĚNÍ BUDOUCNOSTI 100% ELEKTRICKÝ A AUTONOMNÍ

Dojezd až 800 km

Koncept 19_19 je 100% elektrický vůz. Z 0 na 100 km zrychlí za 5 s a dosahuje maximální rychlosti 200 km/h. Je vybavený ultra rychlým indukčním dobíjením, díky němuž může bez napájecího kabelu za 20 min získat dojezd až 600 km.

Autonomní řízení

Koncept 19_19 je schopný ovládat řízení automaticky, například může převzít řízení při jízdě po dálnici nebo v koloně. Má-li řidič chuť nebo žádá-li si to dopravní situace, může kdykoliv znovu převzít řízení zpět. 

INTUITIVNÍ PROAKTIVNÍ OSOBNÍ ASISTENT

Osobní asistenci provádí zařízení zabudované v palubní desce. Osobní asistent disponuje umělou inteligencí, která mu umožňuje zprostředkovat komunikaci mezi systémy vozu a cestujícími. Při jízdě je asistent zapnutý, ale do řízení nezasahuje. V autonomním režimu se volant a pedály zasunou, osobní asistent převezme kontrolu a uvolní projekční plochu i pro řidiče.

Osobní asistent je vybavený hlasovým ovládáním vyvinutým SoundHound Inc, start-upovým projektem Silicon Valley.